Tek Rent A Car

Ehliyet Ve Yaş

Günümüzde çok sayıda araba kiralama yani rent a car firmaları mevcuttur. Araba kiralama artık hemen hemen her kesin rahatlıkla yaptığı bir işlemdir. Gerek ailemizle yapacağımız seyahatlerde gerekse bir yakınımıza yapacağımız ziyaret için araba kiralama ihtiyacı duyarız.

Özellikle farklı bir memlekette olup ailemiz gibi yakınlarımız bizi ziyarete geldiklerinde ya da önemli bir randevu ya da iş için her an araba ihtiyacı duyulabilmektedir. Böyle bir durumda araba kiralamak bizim için vazgeçilmez oluyor.

Araba kiralamak her ne kadar kolay gibi görünse de belli şartları ve riskleri bulunmaktadır. Bu şartlar ve prosedürler ise tamamıyla rent a car ve araba kiralayan kişiler için son derece önem arz etmektedir. Araba kiralamak isteyen kişinin en 25 yaşında olması gerekmektedir ve kiralanacak arabanın büyüklüğüne ve tekerlek sayısına bağlı olarak gerekli ehliyetin de bulunması şarttır.

Örneğin 4 tekerlikler için B, C, D ya da E ehliyeti geçerliyken 6 ve üstündeki tekerlek sayısına sahip arabalar için ise en az E ehliyetine sahip olmak gerekmektedir. Tabi tüm bu prosedürlerin sağlanması haricinde kişinin ehliyetinin geçerli olması gerekir ve araba sürmesini engelleyecek herhangi bir sağlık sorununun olmaması şarttır.

 

 

Unutulmamalıdır ki araba kiralamada şart koşulan koşullar tamamıyla müşteri güvenliği ve emniyeti için gerekli olan maddelerdir. 

 

EHLİYET VE YAŞ SINIRI

Araç kiralama için kiracının, Ekonomik ve Orta Sınıf araçlar için 25 yaş ve en az 3 yıl,

Lüks Araçlar için en az 30 yaş ve 5 yıllık yerli veya geçerli uluslararası ehliyete sahip olması gerekmektedir.